Blog

Buty wegańskie – co to takiego?

Weganizm stał się ostatnimi czasy nie tylko „hipsterską” chwilową modą, ale – przynajmniej dla niektórych osób – holistyczną ideologią, w myśl której człowiek może żyć bez posiłkowania się produktami odzwierzęcymi. W odróżnieniu od wegetarian, którzy koncentrują się głównie na jedzeniu, weganie dbają również o to, aby ich ubiór i akcesoria nie były wytwarzane z wykorzystaniem jakichkolwiek elementów składowych pochodzących od zwierzęcia. Można powiedzieć, że jest to po prostu styl życia bez eksploatowania zwierząt. Dlaczego więc nie zdecydować się na buty wegańskie?

Życie w zgodzie z naturą

W świecie, w którym posiadamy syntetyczne zamienniki praktycznie wszystkiego, nie jest to już ascetyczne i trudne życie pełne wyrzeczeń. To przemyślana strategia istnienia i funkcjonowania w zgodzie z naturą. Weganie dbają o jego każdy aspekt – bojkotując również wszystko (np. kosmetyki), co mogło być na zwierzętach testowane. Czy musimy być „ortodoksyjnymi” weganami, żeby zdecydować się na takie obuwie? Oczywiście nie – wegańskie obuwie ma sporo zalet, więc warto się z nimi zapoznać i rozważyć jego zakup.

Wegańskie buty czym się charakteryzują

Mogłoby się wydawać, że wszystkie buty stworzone z ekoskóry, płótna bawełnianego, czy materiałów syntetycznych: jak poliester czy poliamid, to jednocześnie buty wegańskie. Taka jest zapewne powszechna wiedza niejednego konsumenta. Tymczasem warto wiedzieć, że nie jest to prawda. Wystarczy, że którykolwiek z komponentów (np. tzw. zapiętki) zostanie stworzony z użyciem materiału odzwierzęcego i autentyczny weganin po prostu produktu nie kupi.

Niewegańskie materiały

Myśląc o materiałach odzwierzęcych, przeciętna osoba wymieni: skórę i futro. Tymczasem żeby but został uznany za wegański, musi jeszcze być pozbawiony np. odzwierzęcego… kleju. Kleje używane w zwykłym obuwiu często bazują na kazeinie – pochodnej… mleka. Dodatkowo niewegańskie będą takie materiały jak: wełna, filc, jedwab, a nawet… woskowane sznurówki. Wszak wosk pochodzi od pszczół.

Wegańskie materiały

Z czego zatem może być wykonane wegańskie obuwie? Czy musi być jednocześnie skrajnie sztuczne? Do wyboru jest naprawdę mnóstwo materiałów. Producenci, którzy wychwycili trend wegański wśród potencjalnych klientów, produkują buty nie tylko z materiałów całkowicie syntetycznych, jak np. z… recyklingowanych butelek plastikowych PET, ale również z takich jak: len, naturalna guma, korek, bawełna.

Zalety materiałów syntetycznych

Tak zwana ekoskóra posiada – poza względami estetycznymi  – wiele zalet. Jest wytrzymała, odporna na wilgoć, otarcia i intensywną eksploatację. Łatwo utrzymać ją w czystości, nie wymaga używania past do obuwia (choć można je dodatkowo impregnować) – można po prostu przetrzeć je zwilżoną ściereczką. Dzięki temu również sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych i rzadko ulega trwałym zabrudzeniom. Z kolei materiały użyte w butach sportowych są ultra lekkie, wytrzymałe i dostosowują się do kształtu i ruchów naszej stopy.

Czy warto się decydować na buty wegańskie – pozostawiamy to Państwa decyzji. W naszej ofercie posiadamy w tej chwili fantastyczne modele, które możemy śmiało polecić. Zwłaszcza przy panującej za oknem zimowej aurze.

Dodaj komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Brak produktów w koszyku.