Blog

Buty trekkingowe – dlaczego warto je wybrać

Jesień, zima czy wczesna wiosna to okres, w którym niezależnie od tego, jaki rodzaj obuwia wybierzemy, możemy mieć pewność, że czeka nas zetknięcie z deszczem, śniegiem, śliską nawierzchnią, błotem czy mokrą trawą. Oczywiste jest, że w warunkach miejskich, zwłaszcza przy możliwości przemieszczania się samochodami czy środkami zbiorowej komunikacji możemy sobie pozwolić na buty bardziej eleganckie, ale wybierając się na jakikolwiek wyjazd na łono natury, powinniśmy rozważyć zakup obuwia takiego jak buty trekkingowe, występujące też pod nazwą: trapery.

 

Czym jest trekking?

Czym jest trekking? Najprościej mówiąc, jest to wędrowanie po zróżnicowanym (nizinno-wyżynnym) terenie. Piesze wędrówki czy nawet krótsze spacery wymagają posiadania odpowiedniego obuwia – przede wszystkim wytrzymałego, ciepłego, z porządną amortyzującą, grubszą podeszwą, zapobiegającą ślizganiu się. Istotne jest również to, aby podeszwa była stosunkowo lekka, a but nie obciążał niepotrzebnie stopy.

 

Buty trekkingowe – skórzane czy ze skóry ekologicznej?

Wybierając buty trekkingowe, możemy zdecydować się na modele skórzane lub wykonane z wytrzymałych skór ekologicznych. Atutem tych pierwszych jest dobre odprowadzanie wilgoci. Z kolei w przypadku skór ekologicznych ogromnym plusem jest zwiększona nieprzemakalność.

Buty trekkingowe - czarne skórzane trapery męskie DK - Aspent

 https://aspent.pl/produkt/trapery-meskie-skorzane-czarne-dk/

Buty skórzane trzeba impregnować specjalnymi preparatami, żeby nie uległy przemoczeniu. Ich zaletą jest to, że zazwyczaj mogą nam służyć latami i nie ulegają zniszczeniu (naturalna skóra nie ulega pęknięciom). Natomiast buty z tworzyw sztucznych przede wszystkim nie wymagają tego typu zabiegów. Łatwiej też oczyścić je np. z błota (wystarczy przemyć je np. zwilżoną ściereczką). Atutem jest również oczywiście niższa cena.

 

Buty trekkingowe pod kostkę czy wyższe trapery?

Wśród dostępnych na rynku modeli występują dwa rodzaje – buty sięgające pod kostkę oraz typowe wyższe trapery, często wyłożone w środku futerkiem. Pierwsze dają większą swobodę ruchu i nadają się przede wszystkim na nizinne wędrówki. Te drugie warto kupić, jeśli planujemy poruszanie się po nierównościach, ochronią nasze kostki przed niepożądanym zwichnięciem czy skręceniem stawu.

Trekkingi softshell - czarno-szare
https://aspent.pl/produkt/trapery-softshell-do-kostki-dk/

Czy buty trekkingowe sprawdzą się tylko w przypadku rekreacyjnych wypadów na łono natury? Niekoniecznie. Z racji tego, że obecnie tego typu obuwie jest po prostu bardzo modne, doskonale sprawdzi się również w warunkach miejskich. Można je dopasować zarówno do męskich, jak i damskich stylizacji:


Warto zaopatrzyć w takie obuwie również dzieci czy młodzież. Będziemy mieć pewność, że ciepły, wytrzymały i komfortowy but tego typu sprawdzi się w warunkach kapryśnej pogody za oknem.

Buty trekkingowe młodzieżowe     https://aspent.pl/produkt/trekkingi-mlodziezowe-kolor-camel/

Dodaj komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Brak produktów w koszyku.